Historia Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej ODRODZENIE - koła św. Pawła Apostoła Narodów w Czarnkowie.
W dniach 9-13.09.1994 roku państwo Elżbieta i Zenon Nowakowie uczestniczyli w Dniach Modlitw w Częstochowie ,,Niech blask prawdy jaśnieje“. Tam zrodził się pomysł utworzenia koła w Czarnkowie.
Inicjatorem był pan Zenon Nowak, który zebrał wokół siebie grupę ludzi chętnych do działania. Do grupy inicjatywnej należeli: Zenon Nowak, Mieczysław Kosicki, Walerian Kurzawa i Hieronim Zieliński. Spotkanie założycielskie miało miejsce 22.10.1994 roku w Miejskim Centrum Kultury. Uczestniczyło w nim około 40 osób. 15.11.1994 roku powołano koło św. Pawła Apostoła Narodów
w Czarnkowie. W pierwszym zarządzie byli: Mieczysław Kosicki - prezes , Paweł Pawlak – sekretarz, Zygmunt Ciszak-skarbnik. Asystentami koła w Czarnkowie byli: ks. Krzysztof Wróbel, ks. Jacek Stępczak, ks. Stanisław Tomalik,
ks. Krzysztof Sobkowiak. Obecnie asystentem czarnkowskiego koła jest proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Krzysztof Makosz.
Wśród aktywnych członków ostatnich lat znaleźli się:
Pierwszy prezes koła w Czarnkowie, pan Mieczysław Kosicki, emerytowany nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka z Czarnkowa.
Krystyna Olendzka przez wiele lat pełniła funkcję skarbnika koła, Zenon Rychlik grafik komputerowy, Maria Rakowicz sekretarz koła, Hanna Gadzińska obecny prezes, Henryk Bednarek i Leszek Wróbel vice-prezesi oraz Stefania Górzna obecna księgowa koła.
Czarnkowskie ODRODZENIE organizowało: Dni Kultury Chrześcijańskiej, a od 2008 Czarnkowskie Forum Duszpasterskie. Członkowie koła zawsze są obecni podczas uroczystości patriotycznych w mieście, a w 2012 roku zainicjowali odsłonięcie tablicy upamiętniającej wywożenie Polaków na Sybir „Golgota Wschodu” w kościele pw. Św. Marii Magdaleny. Stowarzyszenie prowadzi działalność społeczną
w trosce o życie i rodzinę: w 1997 roku członkowie koła przez rok wspierali rodzinę powodzian z Nysy . W 2011 roku czarnkowscy odrodzeniowcy wyszli
z inicjatywą utworzenia oddziału opieki paliatywnej w szpitalu w Czarnkowie. Obecnie działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Członkowie koła w Czarnkowie organizują konkursy dla dzieci i młodzieży, wycieczki krajoznawcze, pielgrzymki i spotkania. Zajmują się popularyzacją obiektów sakralnych w Polsce oraz promowaniem ciekawych postaci. Z inicjatywy ODRODZENIA zostały uszyte stroje na święto Trzech Króli.
Od wielu lat koło prowadzi działalność wydawniczą organizując sesje popularno-naukowe.
Książki, ulotka i folder wydane dzięki członkom koła:
- Milenium śmierci św. Wojciecha – materiały z sesji popularno-naukowej w Czarnkowie 997- 1997
- Ulotka sługa Boży ks. Wawrzyniec Kuśniak
- Krzyże i świątki na terenie parafii Czarnkowa
- Folder Prymas Tysiąclecia Polski
- Maryjna droga do świętości Prymasa Tysiąclecia-materiały z sesji popularno-naukowej w 2020 r.
Czarnkowskie koło św. Pawła Apostoła Narodów obecnie liczy 43 członków i jest największym kołem na terenie Polski.
Dnia 13.03.2024 roku w ODRODZENIU miała miejsce historyczna chwila - po 30 latach pan Mieczysław Kosicki zaproponował, aby funkcję prezesa objęła Hanna Gadzińska (podczas demokratycznych wyborów taka zmiana stała się faktem).